Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Wild Side

logo Mezipater

Mezipatra 2005

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Wild Side

wildside2.jpgWild Side / Wild Side
Francie, Belgie a VB 2003
francouzsky s překladem do sluchátek, 93 minut, 35 mm.

Režie: Sébastien Lifshitz
Scénář: Sébastien Lifshitz, Stéphane Bouquet
Kamera: Agnes Godard
Hudba: Jocelyn Pook
Hrají: Stéphanie Michelini, Yasmine Belmadi, Edouard Nikitine

 

Stéphanie je dvaatřicetiletá transsexuální prostitutka. Cítí, jak plyne čas, a často trpí depresemi. Nejraději by se vším skoncovala, ale sem tam se dokáže přese všechno přenést a prožít chvilky radosti i štěstí se svými přáteli, většinou rovněž transsexuály. Jedné noci potká v baru Michaila, ruského imigranta bez povolení k pobytu. Michail před příchodem do Francie bojoval v Čečensku a dezertoval. Žije z ruky do úst a živí se příležitostnými, špatně placenými pracemi, které mu dohazují majitelé ubytovny, v níž našel útočiště. Michail má o Stéphanii velký zájem, ta však již žije s třicetiletým Jamelem ze severní Afriky, který se rozešel s rodinou a občas se tajně živí prostitucí. Stéphanie si nedokáže mezi oběma muži vybrat. Trojice stojí před problémem, jak společně žít a milovat.


wildside1.jpg Snímek Wild Side získal na Berlinale 2004 Cenu Manfreda Salzbergera a Cenu „Teddy.”


Wild SideRežisér snímku Sébastien Lifshitz (1968, Paříž) studoval v letech 1987 až 93 v Paříži dějiny umění. V tomto období pracoval mimo jiné také jako asistent kameramanky Suzanne Lafontové. V roce 1994 natočil svůj první krátký film Il faut que je l´aime. Další filmografie: jako režisér spolupracoval na filmu Claire Denisové Nénette et Boni (1996), natočil středometrážní snímek Les corps ouverts (1998), televizní film Les terres froides (1999), mezinárodního úspěchu dosáhl romantickým příběhem o coming outu Presque rien (2000, uveden na 40 festivalech), La traversée (2001) a Wild Side (2003).


Režisér Lifshitz o filmu říká: „V první části filmu jsou to postavy, kdo vytváří příběh, ale pak vede příběh postavy. Chtěl jsem dosáhnout dokumentární věrohodnosti života lidí na okraji společnosti. Nejdříve film sleduje hrdiny tam, kde žijí: v ulicích Paříže, a podřizuje se jejich rytmu, rychlosti, nervozitě a záhadnosti. Ve druhé části film mění tón. Neočekávané životní události vyvedou postavy z jejich přirozeného teritoria na venkov v severní Francii.”


wild_side.jpgThe film focuses on the main character of the transvestite Stephanie/Pierre. She returns home because her mother is dying and this event invokes the recollections of her childhood. In the present, Stéphanie lives with Jamel (Les Terres froides), a young North African who also occasionally works as a prostitute. When Stéphanie meets the Russian Michail, a deserter and illegal immigrant in France, she can't choose between the two men and a triangular relationship ensues. The director provides a realistic picture of the life of his characters, without glorifying or glamorising the fringes of society.

 

Film byl uveden na MFF Karlovy Vary a na Letní filmové škole v Uherském Hradišti v roce 2004. Text je převzat z materiálů MFF KV.

  • Film bude uveden na festivalu Mezipatra 2005 s podporou Francouzského velvyslanectví


Art, 4. 11., 22:00
Světozor, velký sál, 20. 11., 18:00
 

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2005

Mezipatra 2005

  • Diváci: 8 500
  • Projekce: 60
  • Doprovodné akce: 20
  • Filmy: 58
  • Ozvěny: Český Těšín

Ocenění 2005