Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Virgin Machine

logo Mezipater

Mezipatra 2005

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Virgin Machine

virgin_machine.jpgVirgin Machine / Die Jungfrau Machine
Německo 1988
anglicky s českými titulky, 84 minut, DVD

Scénář a režie: Monika Treut
Hrají: Ina Blum, Marcelo Uriona, Gad Klein, Mona Mur, Peter Kern a další

 

Virgin machine můžeme popsat jako post-feministický lesbický coming-outový  příběh ženy, která opustí Německo, aby našla sama sebe.  Dorothee je začínající spisovatelkou a novinářkou a doufá, že v San Francisku nalezne svou dávno ztracenou matku a zapomene na milostné útrapy, které prožila. Během hledání se seznámí s mužským imitátorem Ramonem, maďarskou bohémkou Domique a Susie Sexpert, která ji zavede do striptýzového baru pro ženy. Hledání se pro Dorothee stává dobrodružnou výpravou, na jejímž konci objevuje svou pravou sexualitu a ztrácí některé iluze.

 „Jestliže sexuální politika filmu spojuje Treut  s Fassbinderem, připomíná Hořké slzy Petry von Kantové, ale bez pocitů úzkosti a bez melodramatu, černobílá podoba jejich filmů nás přenese do zlatých časů německé kinematografie – do expresionismu dvacátých let.“ John Harkness, NOW (Toronto)


Dorothee, a would-be writer and journalist, leaves Germany for the Oz of San Francisco, searching for her long-lost mother and a cure for the malady of love. Installed in the Tenderloin, she peeps in on neighbors' bizarre sex rituals as well as does sightseeing of the more traditional kind.

 If the film's sexual politics relate Treut to Fassbinder - It's like the Bitter Tears of Petra von Kant - without the angst and melodrama, the black and white look of the film harks to the velvet of Germany's glory days, the expressionist films of the 20s.

 

  • Film je uveden na festivalu Mezipatra 2005 s podporou Goethe Institut


Art, 10. 11., 18:00
Světozor, malý sál, 16. 11., 20:00

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2005

Mezipatra 2005

  • Diváci: 8 500
  • Projekce: 60
  • Doprovodné akce: 20
  • Filmy: 58
  • Ozvěny: Český Těšín

Ocenění 2005