Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Špatná výchova

logo Mezipater

Mezipatra 2005

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Špatná výchova

spatna_vychova.jpgŠpatná výchova / La Mala Educatión / Bad Education
Španělsko 2004
španělsky s českými titulky, 106 minut, 35 mm

Scénář: Pedro Almodóvar
Režie: Pedro Almodóvar
Hrají: Gael García Bernal, Daniel Giménez Cacho, Fele Martínez, Lluís Homar, Javier Cámara a další

 

Špatná výchova, zahajovací film loňského festivalu v Cannes, je posledním dílem jednoho z nejvýznamnějších současných režisérů Pedra Almodóvara. Najdeme tu řadu prvků typických pro Almodóvarův styl, i když tu na rozdíl od jeho předešlých filmů chybí silná ženská figura. Strhující příběh nás zavádí do Madridu roku 1980, kdy se setkají Enrique a Ignacio, dva bývalí spolužáci z klášterní školy, kterou navštěvovali v 60. letech. Enrique, úspěšný režisér, je zaujat Ignaciovým rukopisem novely, která mu oživí vzpomínky na jejich intimní sbližování, jehož svědkem a hlavním aktérem byl pedofilní páter Manolo.

Příběh má formu detektivního pátrání, během něhož se Enrique snaží odhalit záhadu ze svého dětství. Postupně tak dochází k odhalení pravých charakterů hlavních postav a k překvapivým dějovým zvratům. Film je vyprávěn v několika rovinách času a reality – částečně uvnitř filmu, který natáčí Enrique o společných zážitcích s Ignaciem. Skvělé výkony podávají všichni představitelé hlavních rolí, vyniká především Gael García Bernal (známý např. z Mexické jízdy nebo z filmu Amores perros), který se představil v trojroli.


La Mala educación was the opening film of the Cannes film festival last year. It is the latest work of one of the most important and influential contemporary directors, Pedro Almodovar. The film takes place in Madrid in 1980s. It is the time when two former schoolmates Enrique and Ingnacio meet again. The film’s narration is close to a detective story where Enrique tries to find out the whole truth about his childhood. The actors of the main parts excel, especially Gael Garcia Bernal (Amores perros) who is seen playing three parts.

 

  • Film je na festivalu Mezipatra 2005 uveden s podporou Hollywood Classic Entertainment


Art, 9. 11., 20:00
Světozor, velký sál, 16. 11., 17:30

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2005

Mezipatra 2005

  • Diváci: 8 500
  • Projekce: 60
  • Doprovodné akce: 20
  • Filmy: 58
  • Ozvěny: Český Těšín

Ocenění 2005