Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Oba

logo Mezipater

Mezipatra 2005

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Oba

oba.jpgOba / Both
USA 2005
anglicky s českými titulky, 86 minut, DVD

Scénář: Rafael Dumett
Režie: Lisset Barcellos
Hrají: Jackie Parker, Jesús Morales, Yvonne Frayssinet, Mike Martinez, J. D. Brumback a další

 

Rebeca Duarte je bisexuální a pracuje jako kaskadérka v San Francisku. Když dostane balíček od své tety z Peru, její život se začíná komplikovat. Uvnitř totiž najde fotoalbum ze svého dětství, které obsahuje fotografie jejího zemřelého bratra. Ty odstartují neutišitelné vzpomínky, které Rebecu postupně dovedou k šokujícímu odhalení: její bratr byla ona sama. Dostane se k svým záznamům a zjistí svou diagnózu: hermafrodit – úspěšná klitorální operace. Díky tomuto zákroku se Rebeca stala ženou a zároveň přišla o schopnost mít orgasmus.

Film Oba se vyznačuje velkou přesvědčivostí a podmanivostí nejen proto, že je založený na skutečném prožitku režisérky filmu, ale také díky její filmové a vypravěčské zručnosti.


Rebeca Duarte is a strong woman and resolute bisexual. When she receives a package from an aunt, Rebeca’s neatly wrapped life begins to unravel. The package contains a photo album of her family, including pictures of her brother, who died before Rebeca could know him. The photos set off memories that cannot be silenced. Rebeca learns a truth about herself that shakes her to the core: the brother was, in fact, herself. Rebeca learns of her childhood diagnosis as a hermaphrodite and the ensuing clitorectomy that turned her “officially” into a girl, and left her without the ability to have an orgasm.


Art, 10. 11., 20:00
Světozor, velký sál, 18. 11., 20:00
  

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2005

Mezipatra 2005

  • Diváci: 8 500
  • Projekce: 60
  • Doprovodné akce: 20
  • Filmy: 58
  • Ozvěny: Český Těšín

Ocenění 2005