Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Pocta Monice Treut

logo Mezipater

Mezipatra 2005

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Pocta Monice Treut

Retrospektiva monika_treut.jpg

Na festivalu Mezipatra, kde tradičně uvádíme retrospektivy režisérů a režisérek nějakým způsobem důležitých pro problematiku sexuálních menšin, se tento rok objeví čtyři filmy Němky žijící v USA Moniky Treut. Budou to Virgin Machine (1988), Přijede otec! (1991), Ženy bez vychování (1992) a Gendernauti – Putování po genderových identitách (1999).

V těchto čtyřech snímcích budeme mít možnost ocenit dva odlišné přístupy k problematice genderu a GLTB v díle Moniky Treut. Prvním je cesta hraného filmu a narativu, byť s využitím vlastního náhledu na problematiku, vlastních zkušeností a postav, jejichž předobrazem a představiteli jsou často reálné osoby (první dva snímky naší retrospektivy). Druhou cestou je forma dokumentu, které se režisérka věnuje od roku 1992 do současnosti (třetí a čtvrtý snímek retrospektivy).

 

 

  • Monika Treut navštíví pražskou část festivalu Mezipatra.
  • Podobně jako předloňskou retrospektivu Rainera Wernera Fassbindera uvedeme filmy Moniky Treut díky podpoře Goethe Institutu v Praze .

 

Monika Treut (*1954) se narodila v Mönchengladbachu (Německo). Vystudovala literaturu a politologii na univerzitě v Marburgu. V polovině 70. let se začala zabývat videem. Během 80. let se pustila do vlastních nezávislých filmových projektů, hraných či dokumentárních. Ty byly promítány na festivalech po celém světě a získaly mnoho cen. V několika světových metropolích jí byla věnována retrospektiva. Od roku 1990 také vyučuje na několika univerzitách a uměleckých školách ve Spojených státech. Společně s Elfi Mikesch založily vlastní produkční společnost Hyena Films se sídlem v Hamburku.

 

Monika Treut was born in Mönchengladbach, Germany, on April 6, 1954. She studied literature and politics at Philipps-University, Marburg. In the mid-seventies she began working with video. In the mid-eighties Treut started to write, direct and produce award-winning independent features and documentaries which screened at numerous film festivals throughout the world and enjoy international distribution. Since 1990 Treut has also been teaching and lecturing at Colleges (Vassar, Hollins, Dartmouth), Art Institutes (SFAI) and Universities (UIC, UCSD) in the U.S. Treut runs the independent film production company, Hyena Films, with offices in Hamburg, Germany.

 

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2005

Mezipatra 2005

  • Diváci: 8 500
  • Projekce: 60
  • Doprovodné akce: 20
  • Filmy: 58
  • Ozvěny: Český Těšín

Ocenění 2005