Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - TZ: Srbský režisér a jeho nadaný pianista na Prague Pride

logo Mezipater

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

TZ: Srbský režisér a jeho nadaný pianista na Prague Pride

V pátek 12. srpna budou mít diváci z řad široké veřejnosti jedinečnou příležitost shlédnout vítězný snímek loňských Mezipater, německý film srbského režiséra Saša. Promítat se bude v kině Světozor od 20:30 hodin večer a uvést jej přijede sám režisér Dennis Todorović. Filmovou projekcí festival Mezipatra podporuje festival tolerance Prague Pride.

Praha, 10. 8. 2011

V minulých letech bylo zvykem, že film oceněný diváky mají návštěvníci festivalu možnost shlédnout během následujícího festivalového ročníku. Letos se organizátoři festivalu, který se bude letos na podzim konat již podvanácté, rozhodli udělat významnou změnu. V hlavním městě se totiž historicky poprvé koná Festival tolerance - Prague Pride. A právě doprovodný program obohatí filmová nabídka největší české queer akce, filmového festivalu Mezipatra, který ročně navštíví více než 10 000 diváků a divaček. Vítězný snímek loňského ročníku, Saša srbského režiséra Dennise Todoroviće, bude také pozvánkou na další ročník festivalu, který proběhne v Brně od 2. do 8. listopadu 2011 a v Praze mezi 10. a 16. listopadem.

Todorovićův snímek z roku 2010 o mladém nadaném pianistovi by byl srdceryvným dramatem, kdyby ho autor neodlehčil vkusným humorem. Saša se snaží, jak může, aby splnil sen svojí matky a dostal se na prestižní hudební konzervatoř. Jeho život se ovšem zhroutí, když se dozví, že jeho milovaný učitel hudby nadobro odchází z Německa do Vídně. Jedinou blízkou osobou, které se se svým trápením může svěřit, je jeho nejlepší kamarádka Jiao. Zdá se, že od své rodiny a zejména od otce, původem z Černé Hory, pochopení čekat nemůže, a tak raději předstírá, že s Jiao chodí. Lež má ale krátké nohy, což má Sasha brzy poznat. Jednu z hlavních rolí ztvárnil herec Pedja Bjelac žijící v Praze.

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.

 • Kontakt pro média:
  Anna Voňavková
  tel: 777 576 171
  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  http://www.mezipatra.cz/

CO JSOU MEZIPATRA?

CO? Kolem stovky špičkových filmů s gay, lesbickými, bisexuálními, trans a queer tématy s mezinárodní soutěží + výstavy, odborné přednášky, workshopy, diskuze a parties + 85 000 hetero i homo diváků a divaček v deseti městech ČR.

CO JE QUEER? Do pojmu queer se vejdou všichni, komu jsou tradiční genderové kategorie těsné bez ohledu na sexuální orientaci nebo pohlavní identitu, se kterou se narodili. Queer osvobozuje od tradičního vnímání sexuálních a genderových identit založených na neměnných kategoriích muž / žena, heterosexuální / homosexuální.

PROČ? Smyslem festivalu je představit co nejširšímu a z hlediska sexuální orientace smíšenému publiku kvalitní díla světové kinematografie. Festival upozorňuje na neoddělitelnost intimního a společenského, jednotlivce a společnosti a nabízí vyvážené zobrazení postav, které jsou v mainstreamové kultuře a médiích obvykle plné stereotypů a klišé.

KDO? Festival Mezipatra pořádá občanské sdružení STUD Brno, které se už sedmnáct let aktivně zabývá LGBT otázkami.

KDE? V Brně, Praze a formou festivalových ozvěny pak v dalších městech, např. Ostravě, Olomouci, Plzni, Pardubicích nebo Českých Budějovicích.

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2011

Mezipatra 2012

 • Praha: 8.-14. 11. 2012
  kina Lucerna // Světozor
 • Brno: 16.-22. 11. 2012
  kina Art // KRYT(ISŠA) // Multikulturni centrum STADEC

Ocenění 2011