Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - TZ: Vítězkami dvanáctých Mezipater jsou rockerky ve středním věku

logo Mezipater

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

TZ: Vítězkami dvanáctých Mezipater jsou rockerky ve středním věku

Praha, 16. 11. 2011:

Dvanáctá Mezipatra vyhrály rockerky z kultovní kapely, které se potkaly znovu po deseti letech. Kanadský film Trigger porota ocenila pro brilantní dialogy i výstižný portrét lidí ve středním věku. Ve středu 16. listopadu se mohou diváci těšit na přidanou projekci vítězného filmu od 22.30 v Lucerně a na závěrečnou party Hell on Homolution.

 

Odborná porota byla nadšena ze silné soutěže a shodla se na tom, že bylo opravdu náročné vybrat z jedenácti soutěžních celovečerních filmů jediný vítězný. Proto se také po dlouhém rokování rozhodla udělit dvě čestná uznání. Diskuze byla moc příjemná, živá a bylo skutečně těžké vybrat jen tři filmy, protože jich bylo mnoho výjimečných,“ popisuje Tom Kalin, který odborné porotě předsedal.

 

Mezi celovečerními hranými snímky porotkyně a porotci vybrali a hlavní cenou odměnili kanadský snímek Trigger. „To je opravdu skvělá zpráva! Přál bych si být v Praze a slavit a pít se všemi české pivo,“ radoval se režisér a scénárista filmu Bruce McDonald. V něm se hlavní hrdinky po deseti letech opět setkávají v Torontu. Kat a Vic spolu kdysi hrály v kultovní rockové kapele rozbité drogami a hádkami a měly evidentně komplikovaný milostný vztah. Sarkasmus, rock’n’roll a basová linka společné minulosti, která se jako ve zpětné vazbě reproduktorů vnucuje zpátky, živí hořce vtipné drama odehrávající se v jediné noci. Podle poroty film představuje hlavní hrdinky v brilantních dialozích, díky kterým jsou jejich postavy dobře pochopitelné. Scénárista dokázal vyjádřit melancholické rozpoložení hlavních postav ve středním věku vzpomínajících na dobu před deseti lety.


Podle poroty si čestná uznání zaslouží snímky Sklizeň a Víkend. O projekci Víkendu také projevili velký zájem diváci, takže organizátoři festivalu jedno promítání přidali. Nakonec se také stal vítězem divácké ceny. Britský komorní film Víkend už se stihl stát trhákem předchozích festivalů v neobvyklém souznění kritiků i diváků. V něm sex na jednu noc po náhodném setkání v baru před zavíračkou přeroste v intenzivní společný víkend dvou mladíků. Protagonisté se snaží zachytit to nedefinovatelné kouzlo momentu v cynické realitě nečekané romance, která s koncem víkendu zřejmě bude muset skončit také. Podle poroty Víkend zachycuje způsob, jakým setkání s cizincem může změnit lidský osud. Andrew Haighovi se tak podařilo natočit snímek univerzální i zcela specifický také díky tomu, že není plný sentimentu. Je to jedno z nejpravdivějších zobrazení touhy mezi gayi, jaké jsme podle poroty mohli kdy na plátnech vidět.

 

Benjamina Cantu, autora oceněné Sklizně, potěšilo, že si snímek našel nové publikum: „Sklizeň byla experimentem pro všechny zúčastněné a je skvělé, když vás někdo v experimentování podpoří,“ vzkázal s poděkováním ze slunného Berlína. Film zachycuje pozvolný vývoj vztahu při práci na sklizni jižně od Berlína. Marko je zemědělský pomocník, který neví, co od života chce. Jeho uzavřenost jej izoluje od vrstevníků. Benjamin Cantu velmi citlivě zachytil pozvolný vývoj vztahu mezi ním a dalším pomocníkem, přičemž se oprostil od zbytečných klišé a přehnaného patosu. Porota ocenila vedle pozoruhodných výkonů neprofesionálních herců také venkovské prostředí, které je v queer kinematografii poměrně opomíjené.

 

Cenou pro nejlepší krátký film ocenila studentská porota snímek Dvě postele, brilantní konverzační drama-komedii pro jeden pokoj, dvě postele a jednu herečku.

 

Po projekci závěrečného snímku a rozdání cen se Mezipatra s divačkami a diváky rozloučí na party nazvané Hell on Homolution. Těšit se mohou na extrémní show tattoo studia Hell, retro futuro zvuk Moimira Papalescu a jeho Magnetic a DJs Čelisti Radia Wave ve zbrusu novém ON klubu.

 

 

Fotografie z vítězných snímků najdete pod níže uvedenými odkazy, použijte prosím uživatelské jméno press a heslo queer-osvobozuje.

 

Sklizeň

https://mezimedia.capsa.cz/?doc=24

https://mezimedia.capsa.cz/?doc=26

https://mezimedia.capsa.cz/?doc=179

https://mezimedia.capsa.cz/?doc=154

 

Trigger

https://mezimedia.capsa.cz/?doc=18

https://mezimedia.capsa.cz/?doc=168

 

Víkend

https://mezimedia.capsa.cz/?doc=42

http://mezimedia.capsa.cz/?doc=137

 

 

Anna Voňavková, PR & media
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 777 576 171

 

Finanční podpora: Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Státní fond ČR pro podporu a rozvoj kinematografie, Francouzské velvyslanectví, velvyslanectví Švédska

Generální mediální partner: Česká televize  

Hlavní mediální partner: Český rozhlas 1 Radiožurnál
Mediální partneři: Respekt, Metro, Radio 1, A2, Cinepur, Radio Wave, Rádio Krokodýl, Free Radio, Metropolis, iGirls.cz, iBoys.cz, Colour Planet, Gaynet.cz, Vltava, Fan/Libimseti, RailReklam

Mediální podpora: GayPride.cz, NaKluky.cz, Plakát s.r.o., BengáLes, Lesba.cz, Sociál

 

Sponzoři: Air France KLM, Hard Rock Cafe, Q Cafe, Titio, MKM, Eventival, Capsa.cz, Eallin, ON club, Cafe Cafe Gefco


FaLang translation system by Faboba

Znělka 2011

Mezipatra 2012

  • Praha: 8.-14. 11. 2012
    kina Lucerna // Světozor
  • Brno: 16.-22. 11. 2012
    kina Art // KRYT(ISŠA) // Multikulturni centrum STADEC

Ocenění 2011