Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Zajímavosti

logo Mezipater

Mezipatra 2006

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Zajímavosti

Rozhovory, články, recenze, aktuality. Zajímavý je i váš názor, podělte se o něj ve fóru.

Bart a Hilde projasní MezipatraPřes měsíc jste mohli vybírat svou tvář pro letošní devátý ročník festivalu Mezipatra. Nejvíc sympatií získali Bart a Hilde. Právě jejich tváře se tedy budou nejčastěji objevovat na propagačních tiskovinách Mezipater.

Janek RůžičkaDnes - ve čtvrtek 6.11. - v 18.30 v kině Art uvítáme Janka Růžičku, jednoho z tvůrců queer magazínu "Q" České televize a autora letošní znělky Mezipater.

Jako první uvedeme v rámci cyklu Fórum ČT dva díly "qéčka". Po nich bude následovat debata s hostem. Vstup zdarma.

Výbor ťuťu ňuňu cecíkůLatinskoamerická herečka Melonie Diaz přijede na Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech uvést film režiséra Michala Gondryho "Prosíme přetočte".

Duhová vlna - Queer Parade Brno 2008Duhová vlna – Queer Parade Brno 2008, shromáždění na podporu sexuálních menšin a společenské tolerance, vstoupila do realizační fáze. Průvod se koná 28. června v Brně, ale už od 9. června probíhají doprovodné akce – výstavy, dílny, besedy či divadelní performance.

zkrocena-hora-017_tn.jpgNadějný mladý herec Heathcliff Andrew Ledger, který filmové kritiky nadchnul především ve filmu Zkrocená hora (nominován v roce 2006 na Oscara za hlavní roli) byl nalezen mrtvý 22.ledna ve svém bytě ve čtvrti SoHo v New Yorku.

Fórum ČT: Debata s tvůrci pořadů Q a 13. komnataO víkendu 8. 11. a neděli 9. 11. hostí pražské kino Světozor pořady série Fórum ČT.

V sobotu uvedeme pořad 13. komnata s Martinou Navrátilovou a Milanem Heinem, v neděli queer pořad „Q“ (díly Media a Whotever). Po pořadech následuje debata s protagonisty nebo tvůrci pořadů.

Vstup zdarma.

Homosexualita v českých zemích a humanitní vědy Na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy se ve dnech 20.-22.3.2009 uskuteční vědecká konference Homosexualita v českých zemích a humanitní vědy. V současné době je vyhlášena výzva badatelům a badatelkám, kteří/které se tomuto tématu z pozice některého humanitního oboru věnují, aby se konference aktivně zúčastnili.

Hořké slzy Petry von Kantové Pražský Goethe Institut počínaje tímto týdnem uvede zajímavý cyklus Žena ve filmu 70. let. Celkem čtyři snímky klasiků německého filmu můžete zdarma shlédnout v době od 6. 5. do 17. 6.

První dva tituly patří miláčkovi Mezipater, kontroverzní legendě evropského queer filmu, Rainerovi Wernerovi Fassbinderovi.

Mezipárty Fashion Show STUD Brno a portál Iboys.cz pořádají u příležitosti Mezipater 2008 "Mezipatra Iboys párty," která proběhne v sobotu 1. 11. 2008 v brněnském klubu Fléda. V rámci programu jsme pro vás připravili Mezipárty fashion show, na které představí své kolekce návrháři Pavel Jevula a  Petr Kalouda. Pro uživatele serveru Iboys.cz nabízíme jedinečnou možnost stát se modelem na této unikátní módní přehlídce.

Mezipatra on air Zajímají vás Mezipatra, ale nemůžete být každý den v kině?

Poslouchejte Rádio 1 denně (kromě 7.11.) ve 12.00 a 16.00 hodin. Více informací zde.

Nebo sledujte Minuty z Mezipater na obrazovkách České televize - denně (mimo 9.11.) na ČT2 ve 23.10. Více informací zde.

jedensvet2.jpgOd dnešního dne do konce března můžete zdarma na internetu sledovat film o boji HIV+ jednotlivce s farmaceutickými giganty o dostupnost léčiv pro všechny.

Film Je to můj život českým divákům a divačkám přináší už podruhé ve své historii filmový festival Jeden svět.

P.F.2009 Občanské sdružení STUD Brno, organizátor festivalu Mezipatra, vám přeje hodně síly v roce 2009.

Mezipatra mezi okny STUD Brno a galerie Trojka pořádá 1. 11. 2008 při příležitosti 9. ročníku gay a lesbického festivalu Mezipatra 2008 na nádvoří Domu pánů z Kunštátu první ročník prodejní výstavy „Mezipatra mezi okny“. Tématem připravované výstavy je „Teplé nebe? peklo? ráj?“. Do konce září je možné se přihlásit.

pusinky250.jpgPrvní český celovečerní film, který se objevil v hlavní soutěží Mezipater, Pusinky byl vybrán do 23.ročníku Turínského mezinárodního GLFF "Od Sodomy po Hollywood" .

pusinky-verzaubert-small.jpgPusinky, které si z loňských Mezipater odnesly čestné uznání hlavní poroty, pokračují ve svém světovém turné po queer festivalech. Po přijetí Pusinek do soutěže renomovaného mezinárodního gay a lesbického filmového festivalu v Toríně přichází další dobrá zpráva: Pusinky zdobí plakát festivalu Verzaubert, který se koná v největších německých městech, Kolíně nad Rýnem, Frankfurtu, Mnichově a Berlíně.

topping_and_butch.jpg I život po Mezipatrech nabízí možnosti setkat se s queer uměním. Nové DVD edice přinášejí gay filmy a v Praze se po roce můžete setkat s komediální dvojicí Topping & Butch, známé z letošní "phrase a gay" v pořadu Q: na ty můžete s Mezipatry vyhrát lístky! Zveme Vás i na vernisáž výstavy fotografií z Newyorské Gay Pride.

janek-ruzicka-175.jpgSledujete Qéčko? Anebo nevíte, o co jde? Ve čtvrtek 6. listopadu v brněnském kině Art jste měli možnost zhlédnout dva díly tohoto pořadu z produkce České televize a následně debatovat s jedním z tvůrců pořadu, s Jankem Růžičkou.

Nyní přinášíme zprávu o tom, jak večer s hostem probíhal.

shortbus-or_160.jpgKino Fléda v Brně uvede 4. února kontroverzní film amerického režiséra Johna Camerona Mitchella Shortbus. Film, jehož česká premiéra v listopadu 2006 uzavřela sedmý ročník Mezipater plně vyprodala velký sál pražského kina Světozor.

Soutěž animovaného filmu s LGBTIQ tématikouObčanské sdružení eLnadruhou vyhlašuje otevřenou Mezinárodní soutěž animovaného filmu v rámci eLnadruhou - NEJEN lesbického kulturního festivalu.

Cílem soutěže je přinést pohledy mladé generace na téma coming outu, rodičovství a/nebo seznámení LGBTIQ populace.

forum-screen1.gif Web Mezipaterse oživuje. Nyní mají návštěvníci našich stránek možnost zapojit se do veřejné diskuse o teplém filmu a televizi. Možností je i přijít s náměty pro příští ročník festivalu. Diskutovat může kdokoli, avšak registrovaní uživatelé mohou využít více možností.

Teplý BollywoodFestival Bollywoodského filmu uvede ve svém programu gay film.

Mnoho lidí, mnoho tužeb/ Many People Many Desires
Dokumentární indický film, který vypráví napříč společenskými třídami o rozdílech mezi pohlavími, jazyky a kastami. Příběh osob s homosexuální a bisexuální orientací žijících v Bangalore můžete shlédnout na Festivalu bollywoodského filmu, který se koná 6. - 12. října 2008 v kinech Evald a Světozor.

Jerusalem is Proud to PresentOd 5. do 13. března se bude v Praze konat desátý, jubilejní ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Součástí festivalu budou i dva filmové maratony, které uvádějí populární snímky v blocích nočních projekcí. Diváci a divačky mají možnost shlédnout tři filmy za cenu jedné vstupenky. Prvním z nich vznikl ve spolupráci s Mezipatry a přináší tedy trojici teplých filmů, proběhne v pátek 7. března 2008 od 21.30 hodin v pražském kině Lucerna.

Videosoutěž Mezi/muži, Mezi/ženyFilmuj! Kamerou, mobilem, webkou: udělej video na téma „mezi/muži, mezi/ženy“ a pověs ho na stream.cz. Nejlepší kusy promítneme 6. 11. 2008 na zahájení pražské části 9. ročníku gay a lesbického filmového festivalu Mezipatra a budou na homepage Streamu!

Vyber si svou tvář„Staneš se uměleckým dílem“, znělo loni z Mezipater. Letošní, už devátý ročník gay a lesbického filmového festivalu se rychle blíží a s ním nový grafický vizuál. Poprvé v historii se na plakátech Mezipater objeví obličeje: vyberte si svůj nejoblíbenější umělecký kus.

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2006

Mezipatra 2006

  • Diváci: 10 500
  • Projekce: 85
  • Doprovodné akce: 26
  • Filmy: 70
  • Web: 26 500 návštěv
  • Ozvěny: Český Těšín

Ocenění 2006