Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Vyhrajte trička a lístky na festival Mezipatra

logo Mezipater

10. queer filmový festival Mezipatra 2009

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Vyhrajte trička a lístky na festival Mezipatra

idnes.cz-091019-soutez_sLuboš Mareček, idnes.cz, 19. října 2009  11:35

Stereotypy ve vnímání tradičních rolí muže a ženy existují nejen ve většinové společnosti, ale i v komunitách gayů a lesbiček. Naznačí to i jubilejní 10. ročník filmového festivalu Mezipatra, který začne v pátek v brněnském kině Scala.

Mezipatra se na homosexuální problematiku zaměřují od svého počátku v roce 2000. Festival s podtitulem Třetí světová válka pohlaví letos při projekcích v Brně a posléze i v Praze nabídne stovku filmů.

Stereotypy jsou i mezi homosexuály

"Konformita vůči tradičním mužským a ženským rolím a hodnotám, které jsou jim přikládány, nás žene do třetí světové války pohlaví. Najdeme gaye šovinisty a lesbičky, co se s gayi nebaví. Maskulinní gayové pohrdají zženštilými homosexuály, některé lesby se vysmívají holkám s make-upem," uvedl ředitel festivalu Aleš Rumpel.Dramaturgie letos vybírala filmy, které tradiční dělení na mužský a ženský svět překračují.

Rozdělí se tři ocenění

Festivalové téma se odráží hned v zahajovacím filmu XXY od argentinské režisérky Lucíe Puenzové. Hlavní protagonistka snímku je intersexuální, má obojí pohlavní orgány. Čelí tlaku okolí, aby si zvolila jedno ze dvou pohlaví, podrobila se operaci a naplňovala příslušnou genderovou roli.

Přehlídka letos udělí tři ocenění. Odborná porota vyznamená nejlepší celovečerní hraný film. Studenti vyberou nejlepší krátký film. O třetím ocenění rozhodne hlasování diváků.

Letošní filmová retrospektiva je věnována britskému filmaři Dereku Jarmanovi, který zemřel před 15 lety. Byl jedním z prvních Britů, kteří veřejně prohlásili, že jsou HIV pozitivní.

Přesný program najdou zájemci na webových stránkách.

Soutěž o lístky

Zájemci mohou soutěžit o 5x 2 lístky na zahajovací představení a festivalová trička. Podmínkou je napsat na adresu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. odpověď, jak se původně filmový festival, který vznikl v roce 2000, jmenoval.

Do předmětu své odpovědi uveďte název Mezipatra a v odpovědi uvádějte prosím své plné jméno, adresu a telefonní kontakt. Jména výherců zveřejníme ve čtvrtečním vydání.

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2009

Mezipatra 2009

  • Diváci: 12 500
  • Projekce: 89
  • Doprovodné akce: 24
  • Filmy: 100
  • Web: 50 500 návštěv
  • Ozvěny: Ostrava, Olomouc, Pardubice, Č.Budějovice

Ocenění 2009