Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Queer festival Mezipatra zve rodiče zdarma

logo Mezipater

10. queer filmový festival Mezipatra 2009

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Queer festival Mezipatra zve rodiče zdarma

tden.cz-091030-rodie_sIrena Hejdová, Týden.cz, 30. října 2009

TransamericaDen před závěrem své brněnské části nabídne queer festival Mezipatra svým divákům speciální rodinnou nabídku. V pátek 30. října v brněnském divadle Skala uvádí dva filmy o podobách rodičovství. Pro rodiče zdarma.

„Všichni a všechny, kdo na tento program přivedou své rodiče, získávají tři vstupenky zdarma," říká tisková mluvčí Mezipater Tereza Hendlová.

Rodičovský dvojprogram zahrnuje americký nezávislý snímek Transamerika a Patrik věk 1,5. Ve Transamerice ztvárnila Felicity Huffman, známá z populárního seriálu Zoufalé manželky, transsexuální hrdinku Bree, která se vydává napříč Amerikou se svým synem. Huffman byla za roli nominována na Oscara. Film bude uveden v pátek v kině Scala od 18 hod.

Patrik věk 1,5 pojednává o manželském páru, Göranovi a Svenovi, kteří se přestěhují do satelitního městečka a těší se na adopci 1,5 ročního Patrika, kterému připravují útulný a láskyplný domov. Leč, co se nestane - chybou byrokratického aparátu jim je přidělen Patrik, kterému je 15 let, a navzdory svému andělskému vzhledu je to pěkný pubertální sígr. Film je bude uveden v pátek v kině Scala od 21 hod.

Zahájení festivalu MezipatraDesátý ročník festivalu Mezipatra probíhá od 23. do 31. října v Brně, v pondělí se přesouvá do Prahy. Diváky letošní ročník láká zejména na retrospektivu Dereka Jarmana, známého například díky snímku Caravaggio.

Festival si letos klade ambiciózní cíl sledovat stereotypní představy o genderových rolích v majoritní společnosti, stejně jako v gay-lesbických komunitách: „Konformita vůči tradičním mužským a ženským rolím a hodnotám, které jsou jim přikládány, nás žene do Třetí světové války pohlaví. Najdeme gaye šovinisty a lesby, co se s gayi nebaví. Maskulinní gay machos, co pohrdají zženštělými homosexuály a butch lesby, které se vysmívají holkám s makeupem. A také spoustu strachu z transgenderu a nevyhraněné (bi)sexuality", říká ředitel festivalu Aleš Rumpel.

Mezipatra si za deset let existence našla své stálé publikum, dosud ho za dobu existence navštívilo 63 tisíc lidí. Letos Mezipatra uvedou 100 filmů. Festival bude slavnostně zakončen 8. listopadu ve 20.45 v pražské Lucerně projekcí Jarmanova filmu Eduard II.

Foto: Česká televize, Mezipatra.

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2009

Mezipatra 2009

  • Diváci: 12 500
  • Projekce: 89
  • Doprovodné akce: 24
  • Filmy: 100
  • Web: 50 500 návštěv
  • Ozvěny: Ostrava, Olomouc, Pardubice, Č.Budějovice

Ocenění 2009