Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Filmový festival Mezipatra startuje letos s podtitulem III. světová válka pohlaví

logo Mezipater

10. queer filmový festival Mezipatra 2009

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Filmový festival Mezipatra startuje letos s podtitulem III. světová válka pohlaví

mediafax-091102-festival startuje_sKateřina Vlasáková, MEDIAFAX.cz, 2. listopadu 2009

Program filmové přehlídky Mezipatra s podtitulem III. světová válka pohlaví, která se zabývá tematikou minorit, startuje v pondělí v pražských kinech. Agenturu Mediafax o tom informovala PR manažerka Tereza Hendlová.

Festivalový program letos nabídne například snímek XXY z Argentiny, který byl v premiéře představen na festivalu v Cannes, nebo rovněž argentinský titul Rok bez lásky. Ten vypráví o člověku, který se nakazil virem HIV a snaží se najít ve svém životě nějakou emoci, která v něm vzbudí lásku. Snímek získal cenu pro nejlepší gay film na festivalu v německém Berlíně.

Diváci se mohou těšit například i na český film Naděje, ve kterém si zahráli Jiří Mádl, Vilma Cibulková a Miroslav Etzler, dále na snímky Dva pohledy, Nový svět, Patrik, Tajemství či Umřít jako muž. Celkem je v programu zařazeno 100 snímků, které jsou rozděleny do osmi kategorií - Soutěž celovečerních filmů, Soutěž krátkých filmů, Dokumenty, Jsem, kým jsem, Panorama desetiletí, Pocta Dereku Jarmanovi, Zvláštní uvedení a Vítězné filmy online. Festival Mezipatra zakončí 8. listopadu film Edward II., který vypráví o homosexuálech.

V rámci doprovodného programu se uskuteční v galerii Václava Špály v Praze výstavy The Other Kind of Blue a Česká selekce. Ta je projektem Tamary Moyzes, která se svými díly snaží bojovat proti rasismu. Na jejích fotografiích jsou mimo jiné zachyceni Tomio Okamura, Jan Musil, Radoslav Banga, Lejla Abbasová či Ali Amiri. Všechny osobnosti, které se postavily Tamaře Moyzes před objektiv, na sobě mají vytvořenou jizvu jako symbol určitého příběhu, který reprezentují.

V projektu The Other Kind of Blue šlo tvůrcům o konfrontaci filmů a videí proslulého britského režiséra Dereka Jarmana s díly českých a slovenských umělců. Název výstavy se odvolává na Jarmanův autobiografický snímek Blue natočený v době, kdy autor nakažený virem HIV ztrácel zrak.

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2009

Mezipatra 2009

  • Diváci: 12 500
  • Projekce: 89
  • Doprovodné akce: 24
  • Filmy: 100
  • Web: 50 500 návštěv
  • Ozvěny: Ostrava, Olomouc, Pardubice, Č.Budějovice

Ocenění 2009