Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Od 2. do 8. listopadu se v Praze uskuteční 10. jubilejní ročník queer filmového festivalu Mezipatra

logo Mezipater

10. queer filmový festival Mezipatra 2009

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Od 2. do 8. listopadu se v Praze uskuteční 10. jubilejní ročník queer filmového festivalu Mezipatra

radio1-091102-mezipatra v praze_sRadio1.cz, 2. listopadu 2009

V brněnském klubu Fléda proběhla party Royal Celebration, která je slavnostní tečkou za první částí Mezipater. Je co slavit: brněnskou část Mezipatra navštívili 4 tisíce lidí, a další se začnou připojovat v Praze, kam se filmový festival v pondělí 2.11. přesouvá.

Festival si letos klade ambiciózní cíl sledovat stereotypní představy o genderových rolích v majoritní společnosti, stejně jako v gay-lesbických komunitách: „Konformita vůči tradičním mužským a ženským rolím a hodnotám, které jsou jim přikládány, nás žene do Třetí světové války pohlaví. Najdeme gaye šovinisty a lesby, co se s gayi nebaví. Maskulinní gay machos, co pohrdají zženštělými homosexuály a butch lesby, které se vysmívají holkám s makeupem. A také spoustu strachu z transgenderu a nevyhraněné (bi)sexuality“, říká ředitel festivalu Aleš Rumpel.

Do tématu nás vtáhne hned úvodní film Mezipater. Je jím výjimečný snímek argentinské režisérky Lucíy Puenzo XXY, který získal cenu Grand Prix de la Semaine de la Critique v Cannes a bude promítán na zahájení festivalu 23. října v brněnském kině Scala od 20.30 h. Intersexuální Alex čelí tlaku rodičů i svého okolí, aby se začlenil/a do většinové společnosti, což v podstatě znamená zvolit si jedno ze dvou pohlaví a naplňovat příslušnou genderovou roli. Alex si ale zvolit nechce…

Na publikum festivalu čeká letos 100 filmů, které uspokojí široké spektrum diváků/ček. Na své si přijdou milovníci/e odlehčené zábavy, dokumentární tvorby i uměleckého filmu.

Festival letos udělí tři ceny: Cenu odborné poroty pro nejlepší celovečerní hraný film, Cenu studentské poroty za nejlepší krátký film a Diváckou cenu za nejlepší film. V odborné porotě zasednou němečtí režiséři Benjamin a Dominik Redingovi, autoři kultovního filmu Oi! Warning, který jako první na Mezipatrech získal cenu poroty, britský producent James McKay, který se podílel na vzniku zásadních děl režiséra Dereka Jarmana, filozof/ka a klíčový/á představitel/ka Queer teorie Jack Judith Halberstam a publicistka Veronika Bednářová.

Podobně jako úvodní film, se ve znamení nekonformních osobností ponese i letošní filmová retrospektiva, kterou festival věnuje jednomu z nejzajímavějších evropských režisérů a výtvarníků, Dereku Jarmanovi, u příležitosti patnáctého výročí jeho úmrtí. Tento přední britský režisér natočil ve své době velmi kontroverzní filmy, které ani dnes neztrácejí na své originalitě. Byl také první veřejnou osobností, která v Británii prohlásila, že je HIV pozitivní. Součástí pocty tomuto výjimečnému autorovi budou také nová díla mladých českých umělců a umělkyň, která budou spolu s vybranými nenarativními Jarmanovými filmy prezentována na výstavě v pražské Galerii Václava Špály.

Další zásadní díla queer filmu budou uvedena v sekci Panoráma desetiletí, která bude prezentovat čtyři filmy vybrané na základě ankety mezi dramaturgy a dramaturgyněmi mezinárodních queer filmových festivalů, kteří/é pro Mezipatra vybrali/y nejlepší filmy posledních let v kategoriích gay, lesbický a transgender film a dokument. Jsou jimi Rok bez lásky (Anahí Berneri), Transamerika (Duncan Tucker), Moje léto lásky (Pawel Pawlikovski) a Fíkovníky (John Greyson).

Na webu České televize jsou v sekci Speciály/Mezipatra (www.ceskatelevize.cz/mezipatra) zdarma ke zhlédnutí vítězné snímky z uplynulých ročníků festivalu. Každou středu zde přibývá jeden film.

Letos má navíc pořádající sdružení STUD Brno to potěšení uvést nekonvenční filmy, které vznikly na české scéně, konkrétně hrané i dokumentární snímky mladých autorek a autorů studujících na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění.  Vytvoření nesoutěžního bloku Queer as FAMU je jednou ze specialit jubilejního ročníku Mezipater, neboť je to vůbec poprvé v historii festivalu, kdy se schází takové množství queer filmů české výroby.

Festival bude slavnostně zakončen 8. listopadu ve 20.45, a to v pražské Lucerně projekcí Jarmanova filmu Eduard II.

Filmový program navíc již tradičně doplní řada doprovodných akcí v podobě 8 přednášek Queer Café, 7 výstav a 5 festivalových parties. Proto organizátoři/ky věří, že i letos festival přispěje ke kulturní pestrosti a vstoupí do další úspěšné dekády své existence.

http://www.mezipatra.cz

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2009

Mezipatra 2009

  • Diváci: 12 500
  • Projekce: 89
  • Doprovodné akce: 24
  • Filmy: 100
  • Web: 50 500 návštěv
  • Ozvěny: Ostrava, Olomouc, Pardubice, Č.Budějovice

Ocenění 2009