Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - TZ: Předvojem Třetí světové války jsou queer filmy na webu

logo Mezipater

10. queer filmový festival Mezipatra 2009

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

TZ: Předvojem Třetí světové války jsou queer filmy na webu

mezipatra09_ceny_vacek_posta2-175Tisková zpráva 14. 9. 2009 Praha - Láska skinheada a pankáče, gay otcovství, strach z pedofilie nebo dilemata lesbických vztahů – to jsou některá z témat, která zkoumají předešlí vítězové filmového festivalu Mezipatra. Filmy oceněné odbornými porotami jsou v rámci oslav desátých narozenin Mezipater od 16. 9. zdarma k dispozici na webu. Jubilejní ročník festivalu se představí v nové vizuální identitě a jeho hlavní téma naznačuje slogan Třetí světová válka pohlaví.

Oceněné filmy Mezipater budou moci diváci a divačky zdarma zhlédnout na webovém speciálu www.ceskatelevize.cz/mezipatra od 16. září, přičemž každou středu do začátku festivalu přibude jeden titul, jehož promítání začne vždy ve 12 hodin. Prvním v pořadí bude legendární německý film Oi! Warning o vztahu skinheada a pankáče, následovat bude woodyallenovská komedie Miluji Tě? z prostředí lesbického Londýna, španělské Medvídě o gay otcovství, drama Něco úplně nového, které si z Mezipater odneslo kromě Ceny poroty i Diváckou cenu a který tematizuje mimo jiné strach z pedofilie, české Pusinky a německý transgender film Můj přítel z Fara.  Oceněné filmy doplní výběr 22 krátkých filmů uvedených na loňském ročníku Mezipater.

Do další dekády své existence Mezipatra vstupují s pozměněným podtitulem – původně český gay a lesbický filmový festival nahrazuje nově queer filmový festival. Mezinárodně užívaný termín „queer“ zahrnuje jak lesby, gaye, bisexuál(k)y a transgender lidi, tak nonkonformní heterosexuál(k)y a osoby, kterým jsou tradiční kategorie těsné.

Další změnu představuje nové logo a vizuální styl od Jana Koláře, držitele mnoha prestižních ocenění včetně Národní ceny za design a autora vítězného návrhu jednotného vizuálního stylu města Pardubic (2004), Královéhradeckého kraje (2005) a města Olomouce (2008).

Již tradičně Mezipatra každý rok sledují hlavní téma. Letos je jím Třetí světová válka pohlaví. Přichází s filmy, které sledují, jakým způsobem ve světě, kde vládnou tradiční genderové role a normativní heterosexualita, utvářejí své identity ti/ty, kdo se nějak odlišují od „normy“. Ředitel festivalu Aleš Rumpel vysvětluje: „V tomto tématu chceme sledovat stereotypní představy o genderových rolích, které lidé zakládají na biologických rozdílech mezi pohlavími, to, jak pevně nás všechny tyto normy v každodenním životě svazují. Je dokonce časté, že gayové odmítají „zženštilost“ a lesby mají různé stupně toho, koho přijímají za správnou lesbu. V programu také budeme sledovat, jak je podmíněná bisexualita jako uznaná identita, jak se projevuje transfobie a otevřeme i téma intersexuality“.

Desátý ročník festivalu se uskuteční od 23. do 31. října v Brně a od 2. do 8. listopadu v Praze. Záštitu nad festivalem převzali pan Václav Havel, MUDr. Pavel Bém (primátor hlavního města Prahy) Mgr. Michal Hašek (hejtman Jihomoravského kraje) a Mgr. Martin Ander, Ph.D. (náměstek primátora Statutárního města Brna).

Kontakt pro média:
Tereza Hendlová
PR manažerka
tel: +420 736 537 238
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2009

Mezipatra 2009

  • Diváci: 12 500
  • Projekce: 89
  • Doprovodné akce: 24
  • Filmy: 100
  • Web: 50 500 návštěv
  • Ozvěny: Ostrava, Olomouc, Pardubice, Č.Budějovice

Ocenění 2009