Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - TZ: Mezipatra vzpomínají na českého AIDS aktivistu

logo Mezipater

10. queer filmový festival Mezipatra 2009

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

TZ: Mezipatra vzpomínají na českého AIDS aktivistu

Praha, 3.11.2009:  Ve středu 4.11. v 18 hodin v kině Lucerna promítá festival Mezipatra film Pedro, natočený podle skutečného příběhu mladého HIV pozitivního gay aktivisty. Projekce filmu je věnována Vladimírovi Kováčovi, českému aktivistovi, který letos 26. února ve věku 33 let zemřel na AIDS, a jehož při této příležitosti nelze nevzpomenout. O životě a aktivismu Vladimíra Kováče přijde promluvit redaktor Radiožurnálu Robert Ferko, který se s Vladimírem osobně setkal.


Scénář filmu Pedro napsal autor oscarového hitu Milk Dustin Lance Black. Jeho hrdina, Pedro Zamora, vyrostl na Kubě, odkud odjel do USA. V 90. letech se zúčastnil MTV reality show The Real World, kde na kamery v přímém přenosu oznámil, že je HIV pozitivní, a povedlo se mu tím rozpoutat bouřlivou diskuzi o předsudcích a mýtech spojených s AIDS.

Vladimír Kováč vyrostl v Praze a v patnácti letech jej matka vyhodila z domu, když jí řekl, že je gay. Život na ulici nebyl idylický, Vladimíra se ujali lidé, kteří ho nutili k prostituci, zatímco on se stal závislým na drogách, a jednoho dne si aplikoval dávku stejnou jehlou jako jeho HIV pozitivní přítel…

Vladimír byl silná osobnost, nepřízni osudu se nepoddal, začal spolupracovat s Domem světla, cestovat po celé republice a přednášet o HIV na školách. Mezi stovkami debat, které vedl, byly i besedy, které několik let dělal v rámci festivalu Mezipatra.

Pedro i Vladimír měli společné cíle: bořit předsudky o lidech žijících s HIV a zpochybňovat stigma, které jim společnost připisuje. Oba byli výjimečnými osobnostmi, které Mezipatra chtějí připomínat.

Kontakt pro média: Tereza Hendlová
PR manažerka,
tel: +420 736 537 238
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


Desátý ročník festivalu Mezipatra se uskuteční od 23. do 31. října v Brně a od 2. do 8. listopadu v Praze.

Záštitu nad festivalem převzali pan Václav Havel, MUDr. Pavel Bém (primátor hlavního města Prahy), Mgr. Michal Hašek (hejtman Jihomoravského kraje) a Mgr. Martin Ander, Ph.D. (náměstek primátora Statutárního města Brna).

Finanční podpora: Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie, Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo zdravotnictví ČR, Hlavní město Praha, Česko-německý fond budoucnosti, Goethe-Institut Praha, Francouzské velvyslanectví, Instituto Cervantes, Velvyslanectví Státu Izrael, zastupitelé města Brna za Stranu zelených a Brno 2006

Generální mediální partner: Česká televize   ///   Hlavní mediální partner: Český rozhlas 1 Radiožurnál
Mediální partneři: MF Dnes, Metropolis, Cinepur, Radio 1, Rádio Krokodýl, Free Radio, Nový prostor, Cinema, Prague Daily Monitor, Colour Planet, Anopress IT, iBoys.cz, Gaynet.cz, Railreklam, Libimseti.cz, Juturn Media, Snip & Co, Screenet

Sponzoři: Hotel Pinot, Penzion Arco, MKM jazyková škola, Hotel Slovan Brno, Living..., Friends, Outcafé, Studio Henri, LUVR, Copy General, Duhová čajovna, Sauna Las Palmas, Red Cat club, Restaurace Áčko, Gibon club, Pivnice U Emila, Studio Metropolis, Artemiss.cz, Fazamakeup.cz


 

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2009

Mezipatra 2009

  • Diváci: 12 500
  • Projekce: 89
  • Doprovodné akce: 24
  • Filmy: 100
  • Web: 50 500 návštěv
  • Ozvěny: Ostrava, Olomouc, Pardubice, Č.Budějovice

Ocenění 2009