Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - TZ: Mezipatra plní sály!

logo Mezipater

10. queer filmový festival Mezipatra 2009

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

TZ: Mezipatra plní sály!

Praha, 4.11.2009: Po vyprodaném zahajovacím večeru Mezipater byly druhý den v kinech Světozor i Lucerna sály plné diváků a divaček. Po brněnské části festivalu, kterou navštívily 4 tisíce lidí, tak i v Praze návštěvnost předchází očekávání. Zítra navíc festival rozšiřuje filmový program o doprovodné akce, a po velkém úspěchu v Brně slavnostně otevírá i pražskou sérii diskusních přednášek Queer café, v níž se na letošním festivalovém ročníku otevírají témata tělesnosti, sexuálních identit a jazyka.

 

Slavnostní zahájení Queer café se odehraje ve Francouzském institutu za přítomnosti jeho ředitele Nicolase Delvauxe, za Francouzské velvyslanectví přijde rada pro kulturu a spolupráci Olivier Jacquot a za Queer filmový festival Mezipatra jeho ředitel Aleš Rumpel. Po úvodních slovech proběhne přednáška Zdenka Slobody o sociolektu homosexuálů, následovaná debatou a rautem.

Den poté, v pátek 6. 11., ve Francouzském institutu vystoupí hvězda queer a genderové teorie Judith Jack Halberstam, jejíž kniha Female Masculinities patří k mezníkům postmoderních teorií o tělesnosti a queer identitě. V rámci Queer café bude přednášet v anglickém jazyce na téma Visualizing Queerness, a bude se zabývat způsobem, jakým společnost definuje „normální“ těla a jak poté umění zachází s těly, která jsou queer a odlišují se od tradičních genderových norem.

Série Queer café bude pokračovat dvěma přednáškami v dalších lokalitách, první je 7. 11. diskusní setkání na téma narození se do správného těla od Tadeáše Bayera, který již s úspěchem přednášel v Brně, a nyní v Praze bude debatovat v KP Školská. 8. 11. sérii přednášek uzavře diskuze o bisexualitě jako uznávané sexuální identitě vedená Michaelou Appeltovou v kavárně Vesmírna. Všechny přednášky Queer café začínají vždy od 16 hodin.

 

Kontakt pro média: Tereza Hendlová
PR manažerka,
tel: +420 736 537 238
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


Desátý ročník festivalu Mezipatra se uskuteční od 23. do 31. října v Brně a od 2. do 8. listopadu v Praze.

Záštitu nad festivalem převzali pan Václav Havel, MUDr. Pavel Bém (primátor hlavního města Prahy), Mgr. Michal Hašek (hejtman Jihomoravského kraje) a Mgr. Martin Ander, Ph.D. (náměstek primátora Statutárního města Brna).

Finanční podpora: Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie, Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo zdravotnictví ČR, Hlavní město Praha, Česko-německý fond budoucnosti, Goethe-Institut Praha, Francouzské velvyslanectví, Instituto Cervantes, Velvyslanectví Státu Izrael, zastupitelé města Brna za Stranu zelených a Brno 2006

Generální mediální partner: Česká televize   ///   Hlavní mediální partner: Český rozhlas 1 Radiožurnál
Mediální partneři: MF Dnes, Metropolis, Cinepur, Radio 1, Rádio Krokodýl, Free Radio, Nový prostor, Cinema, Prague Daily Monitor, Colour Planet, Anopress IT, iBoys.cz, Gaynet.cz, Railreklam, Libimseti.cz, Juturn Media, Snip & Co, Screenet

Sponzoři: Hotel Pinot, Penzion Arco, MKM jazyková škola, Hotel Slovan Brno, Living..., Friends, Outcafé, Studio Henri, LUVR, Copy General, Duhová čajovna, Sauna Las Palmas, Red Cat club, Restaurace Áčko, Gibon club, Pivnice U Emila, Studio Metropolis, Artemiss.cz, Fazamakeup.cz


 

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2009

Mezipatra 2009

  • Diváci: 12 500
  • Projekce: 89
  • Doprovodné akce: 24
  • Filmy: 100
  • Web: 50 500 návštěv
  • Ozvěny: Ostrava, Olomouc, Pardubice, Č.Budějovice

Ocenění 2009