Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Brno nechce gay filmový festival

logo Mezipater

10. queer filmový festival Mezipatra 2009

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Brno nechce gay filmový festival

Mezipatra ožijí životem po... V Brně 3. 3. 2009: Iniciativou primátora Romana Onderky dnes zastupitelstvo města Brna zamítlo padesátitisícovou dotaci festivalu gay a lesbických filmů Mezipatra, a to i přes doporučení komise pro kulturu.

Festival Mezipatra vznikl právě před 10 lety díky iniciativě brněnského občanského sdružení STUD a za usilovné podpory jednotlivců, bez rozdílu jejich citové orientace, kterým nebylo lhostejno, jak je gay a lesbická komunita v českých zemích vnímána a posuzována. Z malé akce, na jejímž prvním brněnském ročníku se sešlo kolem 700 příznivců, vyrostl plnohodnotný festival s více než desetitisícovou účastí. Ze svého rodného Brna se festival rozšířil do Prahy a dalších měst, pomohl nastartovat sesterský festival v Bratislavě, každý rok přiváží desítky kvalitních snímků, které prošly prestižními světovými festivaly, a jeho dopad a přesah je mezinárodní.

V posledních letech festival získal finanční podporu od nejdůležitějších kulturních institucí v republice, včetně Ministerstva kultury. Zároveň ho již několikátým rokem zaštiťuje Václav Havel, pražský primátor Pavel Bém, loni mimo jiné také tehdejší ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková a ministr kultury Václav Jehlička.

Město Brno obvykle festivalu věnovalo určitou částku, která se za několik posledních ročníků pohybovala kolem 50 tisíc. To je suma, která často nepokryje ani pronájem městských kin a fakticky festivalu v Brně neumožňuje růst. Oproti tomu například hlavní město letošnímu ročníku udělilo podporu ve výši 170 tisíc Kč, což ve výsledku umožňuje pražskou část festivalu koncipovat výrazně velkoryseji než v domovském městě.

Je pro nás šokující, že se brněnští radní tento rok rozhodli festival nepodpořit, s odůvodněním, že bychom mohli být schopni sehnat peníze odjinud. Podobnou logiku lze aplikovat na jakýkoliv subjekt, který dotace od města získává. Mezipatra je nekomerční, nezisková aktivita, která stejně jako většina nezávislé kultury bojuje o jakýkoliv zdroj financování. Mezipatra mají přitom nejen kulturní, ale také osvětový význam (zprostředkovávají mimo jiné i HIV/AIDS prevenční programy pro studenty středních škol). Je třeba uvést, že finance od komerčních sponzorů a dárců vždy tvoří jen menší zlomek z celkového rozpočtu festivalu, přičemž lze očekávat, že v době současné finanční krize bude tato částka ještě nižší.

Pro srovnání je vhodné uvést, že například 11letý filmový festival Jeden svět 2009 získal na svou regionální část od města Brna dotaci 30 tisíc Kč. Na tomto místě je také dobré připomenout, že naši žádost o záštitu pan primátor Onderka v posledních letech opakovaně odmítl. Je evidentní, že o finanční možnosti města nejde, částka je v celkovém rozpočtu města zanedbatelná a toto rozhodnutí nemůžeme chápat jinak než jako nepřátelské gesto.

Vypadá to, že se tedy opět dostáváme k začátkům festivalu, který by nevznikl bez iniciativy osvícených jednotlivců, kterou nyní převzali brněnští Zelení a lidé z hnutí Brno 2006. Můžeme jen doufat, že argument pana primátora o nefinancování filmového festivalu Mezipatra se nestane precedentem k likvidaci všech nekomerčních aktivit a institucí v Brně.

Aleš Rumpel, ředitel festivalu Mezipatra
Martin Strachoň, vedoucí produkce festivalu Mezipatra

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2009

Mezipatra 2009

  • Diváci: 12 500
  • Projekce: 89
  • Doprovodné akce: 24
  • Filmy: 100
  • Web: 50 500 návštěv
  • Ozvěny: Ostrava, Olomouc, Pardubice, Č.Budějovice

Ocenění 2009