Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemMediabox_ck has a deprecated constructor in /home/www/mezipatra.cz/subdomains/old/plugins/system/mediabox_ck/mediabox_ck.php on line 12

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/www/mezipatra.cz/subdomains/old/plugins/system/mediabox_ck/mediabox_ck.php:12) in /home/www/mezipatra.cz/subdomains/old/libraries/src/Input/Cookie.php on line 100
Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Filmový festival inakosti 2009

Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Filmový festival inakosti 2009

logo Mezipater

10. queer filmový festival Mezipatra 2009

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Filmový festival inakosti 2009

festival-inakosti

Filmový festival inakosti 2009 se uskuteční od 30.9. do 4.10. ve filmovém klubu 35mm na půdě Filmové a televizní fakulty VŠMU v Bratislavě. Tento ročník je v pořadí 8. festivalem s gay a lesbickou tématikou na Slovensku. Promítat se bude více než 30 celovečerních a krátkých filmů ze sedmnácti zemí včetně Slovenska. Oficiální program bude například oprovázet divadelní hra patronky festivalu Zuzany Kronerové Zlomatka nebo putovný kurátorský projekt Homosexualita a umenie 1800 - 2000 ve Photoport Gallery.

 

Program bude rozdělen do čtyř bloků: Nové storočie, Zlatý fond (L&G kinematografie), Teplé Slovensko a Iné Videnie.

ffi_pohladnica2V bloku Nové storočie se představí především filmové novinky posledních 10 let, které dosud na Slovensku nebyly uvedeny. V mezinárodní premiéře se představí irský snímek z divadelního prostředí Dublinu Fur Coat and No Knickers (2009) režiséra Paula Warda a argentinský thriller The Fish Child (2009) režisérky Lucíe Puenzo. Tématem gay-rodičovství se bude zabývat kanadský filmový hit LGBT festivalů The Baby Formula (r. Allison Reid, 2008) a švédská komedie Patrick 1,5 (r. Ella Lemhagen, 2008). V tomto bloku je připraveno celkem 10 dlouhometrážních a 9 krátkých filmů.

Zlatý fond představí pět důležitých filmů v historii gay a lesbické kinematografie. Promítán bude první americký lesbický film v US distribuci Desert Hearts (r. Donna Deitch, 1986), dále pak první otevřeně homosexuální britský film Nighthawks (r. Ron Peck, Paul Hallam, 1978) a Peckův navazující dokumentární film Nighthawks II - Strip Jack Naked (1991). Dalším filmem je Stonewall (r. Nigel Finch, 1995) pojednávající o událostech ze zásahu americké policie proti homosexuálům v roce 1969 v gay klubu v newyorském Greenwich Village. Blok uzavírá snímek maďarského režiséra Károlyho Makka Egyvmásra Nézve (Jiný Pohled, 1982).

V sekci Teplé Slovensko budou uvedeny především filmy, které vznikly na půdě Filmové a televizní fakulty VŠMU.

Inakosť bude v plné míře zastoupena v bloku Iné Videnie, ve kterém budou uvedeny pouze dva filmy, které jsou ovšem význačné formální odlišností a nenarativním stylem. V rámci tohoto bloku se divák seznámí s dokumentárním snímkem Derek (r. Isaac Julien, 2008), který provází životem a tvorbou Dereka Jarmana, přičemž průvodkyní bude, kdo jiný než, Tilda Swinton. Druhým filmem je holandský titul Enter Achilles (r. Clava van Gool, 1996).

 

ffi_pohladnica1

Festival je organizovaný skupinou dobrovolníků (občanské sdružení, Iniciatíva Inakosť) a zaměřuje se na obeznámení společností s "inakostí" a prezentaci kinematografie s tématikou sexuálních menšin s objektivním náhledem na život gayů, lesbiček, bisexuálů a transsexuálů, aniž by opomínal historické skutečnosti. Za cíl si dává odstranění marginalizace genderových minorit a jejich začlenění do kultury slovenské společnosti. Snaží se o pozitivní změnu pohledu většinové společnosti, jejich příjimání minorit a odstranění kulturních stereotypů a bariér z myšlení heterosexuální většiny. Rozšiřuje povědomí slovenského filmového prostředí o kvalitní domácí i zahraniční produkci, která upozorňuje na kulturní rozmanitost společnosti a soužití s menšinami. Příspívá k seberealizaci příslušníků genderových minorit a podporuje legální uvádění filmů s gay a lesbickou tématikou.

Festivalové permanentky jsou v prodeji v Apollon clubu a v Café Merian formou festivalového odznaku za 3 eura. V průběhu festivalu budou v prodeji za 5 euro. Novináři mohou získat akreditaci ve formě festivalového odznaku zdarma na www.ffi.sk v "Press zóně".

Ozvěny festivalu budou probíhat v Palace Cinemas (Aupark) v Bratislavě ve dnech 5. a 6.10. 2009. Vybráno bylo pět divácky nejvděčnějších snímků: Naissance des pieuvres (Akvabely), Presque rien (Téměř nic), Desert Hearts, The Fish Child, Patrick 1,5. Vstupné bude 4 eura za projekci, pro držitele festivalových odznaků 3 eura.

 

V rámci doprovodného programu Filmového festivalu inakosti mohou zájemci navštívit výstavu Homosexualita a umenie 1800 - 2000, která se bude konat od 30.9. do 16.10. 2009 v bratislavské galerii Photoportgallery na Grösslingove 21. Kurátor projektu Ladislav Zikmund-Lender výstavu sám uvede 29.9. v 19.00 v prostorách Photoportgallery. Projevy homosexuality v obrazech, fotografii a filmu budou prezentovány na šestnácti panelech a dvou stech uměleckých dílech. Mezi tématy se objeví Saphó, Ganymédes a ti druzí, Queer chaos, Umenie a pornografia, Erotická fotografia a subkultúra, Kontextuálna fotografia, Populárna alternatíva a další. Autoři a kurátoři projektu: Ladislav Zikmund-Lender, Jana Teichmanová a Kristýna Ciprová.

 

 

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2009

Mezipatra 2009

  • Diváci: 12 500
  • Projekce: 89
  • Doprovodné akce: 24
  • Filmy: 100
  • Web: 50 500 návštěv
  • Ozvěny: Ostrava, Olomouc, Pardubice, Č.Budějovice

Ocenění 2009