Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Mezipatra ukážou vysoké umění

logo Mezipater

11. queer filmový festival Mezipatra 2010

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Mezipatra ukážou vysoké umění

MetroJosef Rubeš, Metro, 27.10.10

Festival Mezipatra uvádí filmy s homosexuální a „queer“ tematikou. Letos uvede na sedmdesát snímků. Některé odrážejí život homosexuálních umělců a jejich tvorbu.

Nejdřív v Brně, pak v Praze, nakonec v Ostravě, Olomouci a Plzni. Tam všude můžete během listopadu zajít na 11. ročník filmového festivalu Mezipatra. Jeho pořadatelé o něm hovoří jako o „queer festivalu“, čímž chtějí vyjádřit, že filmy (jejichž hrdinové jsou z valné většiny lesby a gayové) všeobecně odrážejí odlišnost od toho, co mnozí z nás považují za normální. Festival chce nabídnout „prostor pro poznávání rozdílných životních stylů a identit“. Není tedy určen jen homosexuálům. „Obvykle je polovina našich diváků heterosexuální orientace,“ řekl včera ředitel Mezipater Aleš Rumpel při představování letošního ročníku. Ten má podtitul Vysoké umění.

„Uvedeme mimo jiné filmy, jež se točí okolo umělců a umělkyň, kteří svou tvorbou boří hranice,“ vysvětlila za pořadatele Tereza Hendlová. Třeba hned úvodní snímek Kvílení představuje zápas amerického prokletého básníka Allena Ginsberga o svou tvorbu. Operní pěvec Josef Škarka pak na dvou koncertech přednese díla homosexuálních skladatelů (například Čajkovskij či Bernstein.)

Festival je soutěžní a jednoho z vítězů vyberou diváci. Kromě filmů pořadatelé chystají setkání s tvůrci, výstavy a besedy. Přijet má také kanadský herec Niels Schneider, který se ukáže hned ve dvou filmech kanadského dvacetiletého rebela, milovaného i nenáviděného režiséra Xaviera Dolana.

Mezipatra

11. ročník festivalu se koná od 4. do 9. 11. v Brně (kina Scala a Art). V Praze se koná od 11. do 16. 11. (Lucerna a Světozor).

Celý program najdete na www.mezipatra.cz Deník Metro je letos poprvé partnerem festivalu.

 

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2010

Mezipatra 2010

 • Brno: 4.-9. 11. 2010
  kina Art a Scala
 • Praha: 11.-16. 11. 2010
  kina Lucerna a Světozor
 • Diváci: 10 500
 • Projekce: 74
 • Doprovodné akce: 24
 • Filmy: 72
 • Web: 46 000 návštěv
 • Ozvěny: Ostrava, Olomouc, Plzeň, Pardubice

Ocenění 2010