Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Pro návštěvníky

logo Mezipater

11. queer filmový festival Mezipatra 2010

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Pro návštěvníky

Praktické informace pro návštěvníky/-nice 11. ročníku Mezipater. Vstupné, akreditace, ceremonie, ke stažení. Jaká bude tvář letošního ročníku se dozvíte v sekci O festivalu, kde najdete i kontakty na festivalový tým.

Z technických důvodů bude v sobotu 6. listopadu film I Love You Philipe Morris promítán v kině Art ve 14:30 a film Něžné fikce v kině Art od 21:00. Sledujte aktuální program zde...

Za způsobené komplikace se omlouváme.
Organizační tým QFF Mezipatra

hlavolam-01Once again, Mezipatra brings films to the audience outside of the geographically confined space of the festival cinemas, via the on-line special. The selection of short films from last year’s festival can be viewed free of charge on www.ceskatelevize.cz/mezipatra. Short films with GLBT topics will be available until the end of November 2010. Visitor to the internet special will also have a chance to vote for the best film. They will, thus, award "The Best Film Audience Award" and, according to festival tradition, choose a film that the organizers will try to secure for next year’s Mezipatra.

Vstupenky a permanentky You can buy tickets and passes at the ticket office in the cinema before the performances start. Cinemas themselves are in charge of any advance sales or bookings.

Single Ticket = 100 Kč
Festival Pass = 490 KčFor the fourth year you have the possibility to adopt one of the films shown at Mezipatra. Though there is a registered partnership, gay and lesbian couples in the Czech Republic still don't have the option to adopt children. So adopt a film at least! Choose a film according to your heart's desire from the Mezipatra festival catalogue and contribute (a minimum of) 500 Kč to its projection in Brno or Prague.

Mezipatra na pozadíWhat is it like to have a Mezipatra wallpaper? Try it... Download the theme of this year's Mezipatra film festival for your desktop.

 

 

 

 

 

Hledáme dobrovolníky a dobrovolnice Organizační tým festivalu Mezipatra hledá dobrovolnice a dobrovolníky pro výpomoc v období před letošním festivalem a v jeho průběhu.

V Brně festival probíhá od 4.11. do 9.11. a v Praze od 11.11. do 16.11. Pomoc však uvítáme i po festivalu a hlavně před ním.

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2010

Mezipatra 2010

 • Brno: 4.-9. 11. 2010
  kina Art a Scala
 • Praha: 11.-16. 11. 2010
  kina Lucerna a Světozor
 • Diváci: 10 500
 • Projekce: 74
 • Doprovodné akce: 24
 • Filmy: 72
 • Web: 46 000 návštěv
 • Ozvěny: Ostrava, Olomouc, Plzeň, Pardubice

Ocenění 2010