Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - O festivalu

logo Mezipater

11. queer filmový festival Mezipatra 2010

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

O festivalu

Trailer, juries, guests, contacts, patrons, awards.

Pořad České televize Minuty z Mezipater, vysílaný v průběhu pražské části festivalu.

Vizuální identitu festivalu tematicky laděnou k tématu vysokého umění již tradičně určuje grafik Jan Kolář. Hlavním motivem je postava anděla, který je po staletí ikonickou součástí vysokého umění. Zároveň je andělský motiv také ironickou reminiscencí kýčovitě snové queer estetiky. Při bližším pohledu je idylická podoba narušena zjištěním, že anděl nese černá křídla i svatozář. Zpodobnění křídel jako strohých černých linek odkazuje k motivu filmové pásky a cenzury, se kterým Kolář ve své práci pro Mezipatra pracuje.

With each edition of Mezipatra we want to contribute to deconstructing the mindlessly accepted truths, to thinking about the relationship between the private and the public and to connecting the minority and mainstream. We named this year’s topic, with slight irony, High Art and we examine it through films and a accompanying programme. This gives us the opportunity to talk about our favourite topics: art and the construction of values.

The Main Jury judges competition films and gives the Main Jury Award for The Best Feature Fiction Film.

The Student Jury judges short films and gives the Student Jury Award for Best Short Film.

Thanks for moral, financial, material or organizational support...

Barbara Hammer was born on May 15, 1939 in California. She is considered to visual art especially in film and video and has made over 80 works in a career that spans 30 years. She is considered a pioneer of queer cinema.

 

“Probably the world's most successful choreographer“ and “The undisputed King of dance theatre“  are accolades attributed to British choreographer Matthew Bourne by newspapers such as The New Yorker or The Observer.

 • Address: STUD Brno, Bratislavská 31, 602 00 Brno, Czech Republic
 • E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 • Fax: +420 - 549 212 727

Queer Film Festival MEZIPATRA is a specialized competitive film festival focusing on gay, lesbian, bisexual, transgender and queer related films. The aims of the festival organized on a non-profit base are to promote quality human-interest films and contribute to the emancipation of gender minorities in the Czech Republic.

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2010

Mezipatra 2010

 • Brno: 4.-9. 11. 2010
  kina Art a Scala
 • Praha: 11.-16. 11. 2010
  kina Lucerna a Světozor
 • Diváci: 10 500
 • Projekce: 74
 • Doprovodné akce: 24
 • Filmy: 72
 • Web: 46 000 návštěv
 • Ozvěny: Ostrava, Olomouc, Plzeň, Pardubice

Ocenění 2010