Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Mezipatra: Blíží se 11. ročník filmového festivalu o životě sexuálních menšin

logo Mezipater

11. queer filmový festival Mezipatra 2010

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Mezipatra: Blíží se 11. ročník filmového festivalu o životě sexuálních menšin

Topzine.czDaniela Trunečková, Topzine.cz, 24.10.10

Do českých kin opět zavítá pestrá přehlídka filmů s queer tématikou, mající za cíl seznámit širokou veřejnost se životem sexuálních menšin ve společnosti. Součástí festivalového programu bude řada doprovodných akcí, těšit se můžete i na módní přehlídku.

Letošní ročník nese lehce ironický podtitul Vysoké umění, aneb co si pod tímto problematickým pojmem vlastně můžeme představit. Jaká umělecká díla lze zařadit do této privilegované kategorie? Právě četné diskuze nad významy vysokého a nízkého umění vedou tvůrce ke zpochybňování a boření hranic zažitých definicí alespoň ve svých dílech.

Festivalové filmy se zaměřují zejména na osobnosti výjimečných umělkyň a umělců z řad minoritní společnosti, kteří jsou pro svou tvorbu důležitou součástí queer kultury. Mezi hlavní lákadla patří americké Kvílení oscarových režisérů Roba Epsteina a Jeffreyho Friedmana, vyprávějící o životě legendy beatnické generace Allenu Ginsbergovi, nebo kanadský snímek Imaginární lásky o milostném trojúhelníku od režiséra Xaviera Dolana, který zároveň ztvárňuje jednu z hlavních rolí.

Mezi speciality 11. ročníku se řadí queer opera britského choreografa Mathewa Burna a jeho novátorské ztvárnění klasických děl jako Carmen nebo Labutí jezero, půlnoční sekce pop-punkových filmů bořících ustavená klišé vysoké filmografie nebo již slibovaná extravagantní módní přehlídka vysoké módy renomovaného brněnského návrháře Pavla Jevuly.

Retrospektiva bude věnována snímkům americké umělkyně a pionýrky lesbického videoartu Barbaře Hammer. Hudební zpestření zajistí koncert operního pěvce Josefa Škarky a nebude chybět ani tradiční série přednášek Queer café či vernisáže výstav mladých umělců a umělkyň, které proběhnou  již před začátkem festivalu v brněnské metropoli.

Jedenáctý ročník festivalu Mezipatra se bude konat od 4. do 9. listopadu v Brně a od 11. do 16. listopadu v Praze. Slavnostní zahájení se bude konat v brněnském kině Scala ve 20:30 hodin, v Praze pak v kině Lucerna ve 20:00.

Více informací o festivalu naleznete na jeho oficiálních stránkách.

 

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2010

Mezipatra 2010

 • Brno: 4.-9. 11. 2010
  kina Art a Scala
 • Praha: 11.-16. 11. 2010
  kina Lucerna a Světozor
 • Diváci: 10 500
 • Projekce: 74
 • Doprovodné akce: 24
 • Filmy: 72
 • Web: 46 000 návštěv
 • Ozvěny: Ostrava, Olomouc, Plzeň, Pardubice

Ocenění 2010