Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Mezipatra ve spolupráci s Jedním světem

logo Mezipater

9. český gay a lesbický filmový festival Mezipatra 2008

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Mezipatra ve spolupráci s Jedním světem

Mezipatra a Jeden svět 4. březen, Praha: V rámci festivalu Jeden svět proběhne v pátek 7.3. ve spolupráci s Mezipatry maratón teplých filmů. Za cenu jedné vstupenky mohou diváci vidět hned tři snímky: Džihádem za lásku, Červený bez modré a Svaté město uvádí.

Letos se koná už desátý ročník jedinečného festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Ve spolupráci s festivalem Mezipatra, který se zaměřuje na snímky s gay, lesbickou a transgender tématikou, vznikl jeden celovečerní filmový blok, ve kterém budou uvedeny tři snímky zabývající se danou problematikou.

Série filmů se bude promítat v pátek 7. března od 21:45 v kině Lucerna, příchozí diváci budou mít možnost shlédnout tři celovečerní dokumenty, z nichž každý má kolem 80 minut. Prvním filmem bude izraelský film Svaté město uvádí, druhý je koprodukční snímek Džihádem za lásku a na konec bloku je připravena projekce amerického snímku Červený bez modré.

Anotace k filmům:

Svaté město uvádí / Jerušalajim gea lehacig
Nitzan Gilady / Israel / 2007 / 82 min.

V létě 2006 se měl stát Jeruzalém poprvé v historii hostitelem festivalu World Pride, s plánovaným vyvrcholením v podobě gay pride parade – tradičního pochodu za práva gayů a leseb. Připravovaný festival se však setkal s enormním odporem představitelů židovské, muslimské i křesťanské náboženské komunity. Především ultraortodoxní Židé neváhali použít veškerých prostředků, včetně zastrašování a hrozeb fyzickou likvidací, aby plánované akci zabránili. Jejich nesmiřitelný odpor rozpoutal v ulicích Jeruzaléma ve dnech předcházejících plánovanému pochodu vlnu násilí. Dokumentární film Svaté město uvádí ukazuje odhodlání a statečnost pořadatelů pochodu z organizace Open House. Pro ty se v narůstající homofobní atmosféře a tváří v tvář výhrůžkám i násilí stalo uskutečnění pochodu mnohem podstatnější záležitostí než pouze vyjádřením svobodného názoru. Režisér Nitzan Gilady přináší unikátní pohled na přípravu festivalu oslavujícího toleranci v prostředí konzervativní společnosti, která nepřipouští žádnou diskusi na téma menšin s odlišnou sexuální orientací.

Džihádem za lásku / A Jihad for Love
Parvez Sharma / USA, UK, Germany / 2007 / 81 min.

„Proč musí mít nebe pro každého stejnou barvu?" ptá se mladý muslim z Íránu, usilující o exil v Kanadě. Důvod, proč byl nucen prchnout z vlasti, je jediný. Jako gayovi mu totiž podle zákona hrozil přísný trest. Stejně jako řada dalších gayů a leseb z Jižní Afriky, Pákistánu, severní Indie či Egypta vyznávajících islám však nepřestává být pevný ve víře. Může být gay nebo lesba v očích ostatních věřících stále dobrým muslimem? Režisér Parvez Šarma na přání vystupujících zastřel ve filmu polovinu tváří. Přístup společnosti k homosexuální orientaci je všude v muslimském světě stejně odmítavý, jen tresty se liší: od bičování přes věznění až po rozsudek smrti. Gayové a lesby z muslimského světa vnímají svou lásku k lidem stejného pohlaví různě – ve vztahu k islámu pociťují vinu, ale zároveň se svých citů nechtějí vzdát. Diskutují o tom, jestli není korán interpretován příliš jednostranně, protože se v něm objevují homoerotické prvky. Dočkají se v muslimském světě změn, aby za svou lásku nemuseli tak draze platit?

Červený bez modré / Red without Blue
Brooke Sebold, Benita Sills, Todd Sills / USA / 2006 / 77 min.

Do krásného domu na americkém předměstí se narodila blonďatá dvojčata Mark a Alex. Idyla netrvala dlouho: manželství rodičů se rozpadlo a puberta bratrům přinesla poznání, že nejsou heterosexuální. Jejich dospívání poznamenaly drogy, znásilnění a nakonec společný pokus o sebevraždu. Dvojčata byla násilně rozdělena a dnes, po letech, se snaží k sobě najít cestu. Alex, v současnosti Clair, podstupuje změnu pohlaví a Mark se musí naučit přijmout skutečnost, že už nemá identického bratra. Claiřina matka nové pohlaví svého dítěte odmítá, zatímco otec ke své dceři nachází nový vztah. Upřímný film o rodinných poutech využívá široké spektrum obrazových zdrojů – čerpá z rodinného archivu filmů a fotografií, konfrontuje obě dvojčata ve vzájemném rozhovoru a využívá i tradičních, samostatných výpovědí členů rodiny na kameru a impresivních záběrů krajiny. Tým mladých režisérů tři a půl roku sleduje postavy filmu na studiích v New Yorku a San Francisku, na stáži v Praze i při návštěvách doma. Atmosféru filmu silně dotváří působivý soundtrack.

 

Za pořadatele obou festivalů srdečně zve

Kateřina Horčicová

  • tel: 608 508 038
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • www.mezipatra.cz
  • zpráva o maratónu na stránkách Jednoho světa
FaLang translation system by Faboba

Znělka 2008

Mezipatra 2008

  • Diváci: 11 000
  • Projekce: 95
  • Doprovodné akce: 30
  • Filmy: 62
  • Web: 32 500 návštěv
  • Ozvěny: Olomouc, Bratislava, České Budějovice, Český Těšín

Ocenění 2008