Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Fassbinder at Goethe Institut

logo Mezipater

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Fassbinder at Goethe Institut

petrakatnova.jpg Goethe Institut in Prague launches a series of screenings called Woman in 70's film. Two out of the 4 screenings are devoted to R. W. Fassbinder. Go to the Goethe Institute for details.

 

Hořké slzy Petry von Kantové (Die bitteren Tränen der Petra von Kant)

06.05.08, 19.00 hod.
Goethe-Institut, 2. patro
s českými titulky
R.: Rainer Werner Fassbinder, D 1972, 124 Min., 16mm

Úspěšná módní návrhářka Petra von Kantová se zamiluje do mladé Karin a udržuje s ní milostný poměr. Chce Karin jen pro sebe, zatímco ta si užívá svobody a navazuje známosti s muži, aby se nakonec vrátila ke svému manželovi. Petra propadá depresím...

Film „Hořké slzy Petry von Kantové“ není filmem o ženské homosexualitě, spíše studií o manipulaci v milostných vztazích.

V roce 1973 získaly Margit Carstensen a Eva Mattes Spolkovou filmovou cenu za nejlepší ženskou roli, kameraman Michael Ballhaus obdržel cenu za nejlepší kameru.

Úvod: Vladimír Hendrich


Marta (Martha)

20.05.08, 19.00 hod.
Goethe-Institut, 2. patro
s českými titulky
R.: Rainer Werner Fassbinder, D 1973, 112 Min., DVD

Martha je svobodná panna na prahu třicítky. Na dovolené v Římě její otec utrpí infarkt a umírá. Na německém velvyslanectví se Marta seznamuje se svou velkou láskou Helmutem a vzápětí se spolu vezmou. Jejich manželství se však postupně stává noční můrou. Když se jednoho dne Marta pokusí vzepřít, je už bohužel pozdě: po autonehodě je trvale upoutána na invalidní vozík, kde se jí Helmut věnuje se sadistickou a zároveň láskyplnou péčí.

Úvod: Vladimír Hendrich

 

Morálka Ruth Halbfassové (Die Moral der Ruth Halbfass)

03.06.08, 19.00 hod.
Goethe-Institut, 2. patro
s českými titulky
R.: Volker Schlöndorff, D 1972, 89 Min., 16mm

Ruth je manželkou Ericha Halbfasse, zámožného obchodníka s dámským prádlem. On se pilně stará o chod obchodu, ona se utápí v samotě obklopena luxusem. On nic netuší o aféře své ženy, která se tajně schází s učitelem kreslení jejich dcery...

Filmoví kritici často uvádějí, že Schlöndorff tímto buržoazním melodramatem kráčí ve šlépějích Clauda Chabrola, představitele francouzské nové vlny. Snímek je ironickou, až téměř parodickou odpovědí na Chabrolovy moralistické příběhy o dekadenci "krásných" a "bohatých“.

Levoruká žena
(Die linkshändige Frau)

17.06.08, 19.00 hod.
Goethe-Institut, 2. patro
s českými titulky
R.: Peter Handke, Deutschland 1978, 112 Min., 16mm

Po desetiletém manželství se Marianne bez jakékoli příčiny rozchází se svým mužem, dobře situovaným průmyslníkem. Vrací se k práci překladatelky, ale její nová životní cesta je obtížná.

Handkeho celovečerní debut „Levoruká žena“ je příkladem komplexní studie ženy v její osamělosti. Film nevykazuje žádnou dějovou linku, nemá dramatický konflikt; příběh spočívá v řadě každodenních událostí v životě ženy a jejího dítěte. Vzniká pocit nadčasovosti a prostoty, jež nás odkazuje k velkým japonským režisérům. V hlavních rolích se představí Bruno Ganz, Edith Clever, Angela Winkler, Rüdiger Vogler a další.

Peter Przygodda získal v roce 1978 Německou filmovou cenu za střih.

 

Stránky Goethe Institutu

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2011

Mezipatra 2012

  • Praha: 8.-14. 11. 2012
    kina Lucerna // Světozor
  • Brno: 16.-22. 11. 2012
    kina Art // KRYT(ISŠA) // Multikulturni centrum STADEC

Ocenění 2011