Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - 4.11. Mezipatra přinesou rebelii do Prahy

logo Mezipater

Mezipatra 2007

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

4.11. Mezipatra přinesou rebelii do Prahy

Tisková zpráva 4.11. Brno – Včera v Brně skončila první část osmého ročníku gay a lesbického filmového festivalu Mezipatra 2007. Projekce a doprovodné akce navštívilo na 3000 lidí. Od pondělí 5.11. festival pokračuje v Praze.

V sobotu proběhlo v kině Art při zcela vyprodaném sále slavnostní ukončení brněnské části Mezipater – jediného českého filmového festivalu s gay a lesbickou tématikou. Závěrečné slovo pronesl ředitel festivalu Aleš Rumpel, přítomní poté mohli shlédnout v Čechách nikdy nedistribuovaný a prvně promítaný Fassbinderův film Querelle .

Velká část publika se pak přesunula do klubu Mersey, kde už byla v plném proudu festivalová party , na které vystoupili s kabaretním představením studenti JAMU a funky jazzová kapela Luna Blue.

V Brně se promítalo celkem ve třech sálech – dva jsou v kině Art, tím třetím byl letos poprvé Sál B. Bakaly, kde probíhala sekce českých filmů nazvaná Zkouška z dospělosti. Cestu do kin si našlo 2500 diváků. Na doprovodné akce (diskuze, vernisáže, party) se přišlo podívat kolem 500 zájemců. Celkový počet účastníků v Brně je tedy 3000, což je číslo srovnatelné s loňskou návštěvností. Pořadatelé jsou spokojeni a už se těší na pražskou část festivalu.

Do Prahy přijede mnoho zajímavých hostů – zejména režiséři, kterým je letos připravena retrospektiva, tedy kanadský tvůrce John Greyson a německá umělkyně Ulrike Ottinger. V hlavní porotě zasednou představitelé zásadních evropský g/l festivalů: Cosimo Santoro (Turín), Barbara Reumüller (Vídeň) a konečně český novinář brazilského původu Fabiano Golgo (mj. šéfredaktor Metro, MfPlus, Nový Prostor). Krom ceny pro celovečerní film, kterou udělí hlavní porota, se bude na konci festivalu předávat také cena nejlepšímu krátkému filmu. Ten vybere porota studentská. Možnost hlasování o nejlepší film mají také diváci – a to na www.ceskatelevize.cz/specialy/mezipatra.

Pražskou část festivalu zahájí v pondělí v 18:00 v kině Světozor film Něco úplně nového , který byl právě loni vybrán diváky (a shodou okolností i hlavní porotou) za nejlepší snímek festivalu. Po něm následuje slavnostní zahájení pražské části festivalu, které moderuje Ester Kočičková. Promítat se bude soutěžní snímek americké lesbické režisérky Jamie Babbit Výbor ťuťu ňuňu cecíků / Itty Bitty Titty Committee .

Po celý týden bude v kině Oko probíhat sekce českých filmů. V kině Světozor budou v obou sálech uváděny ostatní snímky. V doprovodném programu jsou zajímavé diskuze nazvané Teplí ve filmu, které probíhají ve spolupráci s Goethe Institutem a za účasti zahraničních filmových vědců a odborníků. Mimo to jsou připraveny dvě výstavy, diskuze Hetero jako menšina a závěrečná party Queer Tonight.


Více na www.mezipatra.czKontakt pro média:

  • Kateřina Horčicová, tel: 608 508 038
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • www.mezipatra.cz


 


Záštitu nad festivalem převzal Václav Havel a MUDr. Pavel Bém, primátor hl. města Prahy.

Generální mediální partner: Česká televize | Hlavní mediální partner: Český rozhlas 1 Radiožurnál

Mediální partneři: Metropolis, Respekt, Nový prostor, Cinepur, Český rozhlas Brno, Radio 1, Rádio Krokodýl, Rádio Free, Filmpub.cz, Rande.cz, SNIP & comp., Brněnské kulturní centrum, gitA – genderová informační a tisková agentura, 004.cz, BengaLes.cz, iBoys.cz, Pinkstar.cz, Rádio Rogy, Studentský list.

Finanční podpora: Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie, Ministerstvo kultury, Hlavní město Praha, Statutární město Brno, International Visegrad Fund, Česko-německý fond budoucnosti, Goethe Institut Prag, Instituto Cervantes, Rakouské kulturní fórum, Velvyslanectví Kanady, Francouzské velvyslanectví, Francouzský institut, Velvyslanectví Švýcarské federace.

Sponzoři: Hotel Veronský dům, Out Café, Restaurace Pálffy palác, Pension Arco, The Saints bar, Jazyková škola MKM, Hotel Slovan Brno, Studio Henri, Sauna David, Club Valentino, Termix club, Cafe Sausalito, DownTownCafé, Křída a spol., Las Palmas, Restaurace Áčko, Gibon club, Red Cat club, Jeremy´s, La Solitaire, Restaurace U Emila, Copy General, Piano bar, Barclub H46 a další.

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2007

Mezipatra 2007

  • Diváci: 9 000
  • Projekce: 95
  • Doprovodné akce: 16
  • Filmy: 61
  • Web: 26 500 návštěv
  • Ozvěny: Olomouc, Bratislava, Český Těšín

Ocenění 2007