Jsou Hrubeš a Mareš opravdu jen kamarádi?
V hlavní soutěžní sekci Mezipater je letos poprvé zastoupen český film. Zároveň se v retrospektivní sekci Zkouška z dospělosti promítají starší české filmy, které se gay a lesbického tématu alespoň nějak dotkly. Jak je vidí diváci?
Obecně lze říci, že zobrazování gay a lesbických postav v čekých filmech má daleko do zahraniční kvality. Většina filmů používá tyto postavy spíše jako komediální postavy, homosexualita není hlavním tématem filmů. To je i případ filmu Hrubeš a Mareš , po jehož brněnské projekci jsem mluvil s některými z diváků.
Někteří nevěděli, proč by měl být zrovna tento film zařazen do programu festivalu. Vždyť nemá s gay a lesbickou tématikou nic společného. Téma orientace hlavních postav opravdu film neřeší ani v žádné vedlejší linii, pouze naznačuje, že by jejich vztah nemusel být pouze přátelský. A hlavně zobrazuje klasické české stereotypy vnímání – křídou napsaný nápis "buzíci" na dveřích domu, otázka české novinářky na typ partnerství a podobně. Ti dva chlapi jsou přece tak divní a navíc bydlí spolu, to je přece jasné. Opět další stereotyp českého vnímání, které se promítá i do filmu. Homosexuálové jsou v nich zobrazováni jako postavy vesměs nenormální, divné, retardované, či komické. Zasmějete se jim, ukápne vám nad nimi slza. Vyznění jejich filmového vykreslení je podle jedné z divaček „dosti uhozené“. Opravdu takto vypadají čeští gayové a lesby?
Podle některých diváků jsou obecně gayové a lesby v českých filmech zobrazováni podstatně méně než v zahraničí. Můžou za to ovšem tvůrci nebo diváci? Do letoška chyběl film realisticky vykreslující problémy gayů a leseb. Zlepší se to nyní? Budou i nadále české filmy využívat gaye a lesby jen jako trapně vtipné postavičky, či naopak totální blázny?
Jaký je váš názor? Diskutujte na webu České televize .
Jan Perla